Historie Karate-Do v Žatci
V listopadu r.1970 začal v Žatci nábor do nově vznikajícího zájmového kroužku karate pod hlavičkou domu pionyrů a mládeže. Zakladetelem byl Januš Gruzdz, který při svých studiích v Praze začal cvičit karate s bratry Kolářovými (ti jsou zakladateli karate v Česke republice a majitelé prvních 1.Danu udělenych přímo mistrem Ochim) a začal šířit toto bojové umění mezi mládeží v Žatci.
Měl jsem to štestí, že jsem na počátku roku začal také cvičit.Trénovalo se jen 1x v týdnu v sobotu. Přesto zajemců bylo mnoho a nadšení bylo veliké. Vroce 1972 přestává Gruzdz pravidelně trénovat a kroužek nemá stálého trenéra.
V roce 1975 přechází zájmový kroužek k sportovní organizaci Lokomotiva Žatec. Sportovní oddíl se stává centrem kde začínají cvicit pozdější zakladatelé oddílů v Mostě, Litvínově, Chomutově a v Lounech. Vyznamně se do historie oddílu zapsala jména trenerů a zároven závodníků (tehdy to bylo v mladém začínajícím sportu běžné) - Zdeněk Sekret (prvni 1.Dan v Žatci) , Jura Lecko, Miroslav Šianský a jeho syn Rudolf Šiansky. Všechna jména dobrých karatistů a kamaradů nebudu uvádět. Významnou osobností byl Zdeněk Volánek, který vedl oddílek mladeže byl výborným trenérem,rozhodčím a funkcionářem na krajské úrovni a zakladatelem sportovní třídy karate na ZŠ v podbořanech.
V r.1987 se Loko Žatec rozpadá, závodníci odchazejí a zakladají závodní oddíl pod bohatejším sponzorem a v krátké době končí činnosti i zbývající členové Lokomotivy.
Od roku 1986 jsem po Zdenkovi Volánkovi přebral práci s mládeží a od roku 1988 jsem založil soukromou školu karate, orientovanou na tradiční karate-do Schotokan - ryu , především pro děti a mladež. Jako "majitel" a trenér školy dávám možnost karatistům cvičit karate na různých úrovních: -bojove umeni -sebeobrana -kondiční cvičení. Pouze sportovní zápas je mimo můj zájem a mimo moje pojetí. Spíš mě zajímá filozofické pojetí zenového budhismu a životni cesta související s karate-do. Výsledky jsou vidět i v tom, že řada mých žáků se o tuto oblast intenzivně zajímá. O tom svědčí i nové založené stránky. Jsem rád, že tento tradiční směr má další zapálenné pokračovatele!
Autor: Vlastimil Šmíd