Funakoshi Gichin

Funakoshi Gichin

Gichin Funakochi začal svou kariéru karate pod vedením jednoho z největších mistrů své doby: Ankó Asato. Jeho vášeň pro karate začíná okolo 12 let, když si hraje s nejstarším Asatovým synem a vidí Asatu trénovat na zahradě. Tréninky byly vždy velmi těžké a tvrdé a často se konaly v noci při světle lucerny, protože v té době bylo na Okinawě karate zakázáno. Funakoshi musel opakovat pořád dokola jedny a ty samé techniky a kata pro jejich zdokonalení.

Funakoshi se rozhodl jít studovat medicínu. Ve škole ho nutili si ostříhat cop, jinak nemůže studovat. Funakochi se rozhodl raději odejít ze školy, než aby se ostříhal a začal pracovat jako pomocný učitel na Okinawě. Práci učitele bude vykonávat dalších 30 let. Asato seznamuje Funakoshiho se svým přítelem Ankó Itosu, který je rovněž mistrem v karate. Funakoshi od té doby trénuje pod oběma mistry. V roce 1921 cestuje japonský císař do Evropy a rozhodl se na své cestě navštívit Okinawu. Zde se setkal s Funakoshim, který mu předvedl ukázky technik karate, které císaře ohromily.

Funakoshi Gichin

Následující rok probíhá v Kjótu výstava tělesné výchovy a bojových umění na kterou byl Funakoshi vyslán, aby reprezentoval ostrov. Zde se setkal s Džigorem Kanem, který ho pozval aby demonstroval své karate v Tokiu. Kana Funakoshiho karate natolik okouzlilo, že ho vyzval aby zůstal v Japonsku a šířil zde své bojové umění. Funakoshi se rozhodne zůstat. Jeho první tělocvična ve které vyučuje karate se nachází na studentské koleji, kde pracuje jako vrátný. Zpočátku má velmi málo žáků, ale postupem let se jejich počet zvyšuje. Začne se vytvářet mnoho klubů karate a to zejména mezi vysokými školami.

Postupem času ho začne karate živit. Z uspořených peněz si v roce 1939 postaví své vůbec první dojo (tělocvičnu, kde se učí karate). Jeho studenti toto dojo pojmenují Šótókan. Šótó byl Funakoshiho pseudonym, kterým se podepisoval pod své básně. (Šótókan je v překladu dům vlnících se borovic. macu/šó-borovice, tó-vlny, kan-budova.) Toto dojo bylo v roce 1945 zničeno při americkém bombardování Japonska.

Funakoši napsal za svůj život mnoho knih o filozofii karate. Po smrti své manželky se vrátil do Tokia, kde pokračuje v učení karate. Funakoshi umírá v dubnu 1957 ve věku 89 let. Na jeho hrob bylo napsáno: "Karate nezná první útok".

Zdroj: Wikipedia