Hirokazu Kanazawa

Hirokazu Kanazawa

Mistr Kanazawa je snad nejvýznamnější japonský expert karate poválečné doby. Narodil se 3.5.1931 v provincii Iwate (Japonsko). Ačkoli v mládí trénoval v džudo, navštěvoval univerzitu Takushoku, tehdejší karate klub mistra Funakoshi, který mezitím už vedl Masatoshi Nakayama. Byl přímým žákem mistra Funakoshiho 5 let společně s dalšími významnými mistry ( M. Nakayama, H. Nishiama….) a úspěšně absolvoval u něj zkoušky do 2. Danu. V roce 1956 Kanazawa dokončil univerzitu a byl mistrem Nakayama jmenován jedním z instruktorů JKA.

Od roku 1956 vyučoval karate ve více jak 50 zemích celého světa. Vyhrál úplně první "všejaponské mistrovství karate" mistrovství Kumite v roce 1957. Registroval se v kumite se zlomenou rukou z předcházející události, protože nechtěl zklamat jeho matku, která cestovala z daleka sledovat ho soutěžit.

Následující rok Kanazawa vyhrál Kata titul a sdílel Kumite titul s Takayuki Mikami, v jeden z nejokázalejších momentů v historii turnaje Shotokan. Mikami a Kanazawa byl spolužáky a spolubydlící. Když bojovali navzájem ve finále, bylo vidět velmi málo technik, znali se navzájem příliš dobře. Kroužili až do vypršení času. Z toho důvodu se rozhodlo, že oba byli vítězové pro rok 1958.

Hirokazu Kanazawa

V roce 1961 založil svaz karate na Hawajských ostrovech v USA. Roku 1962 přišel do Evropy a učil v Německu. V letech 1966 a 1967 působil jako hlavní instruktor a zakladatel svazů karate v Anglii a SRN. V roce 1968 připravoval Evropský tým ve funkci Generálního managera karate na MS v Mexiku. Roku 1971 byl jmenován hlavním učitelem JKA pro mezinárodní oddělení. Roku 1972 trénoval japonský tým na mezinárodní závody v Paříži. Roku 1977 se objevily názorové neshody mezi mistry Nakayama a Kanazawa, který se mezitím stal vedoucí osobností mezinárodní scény karate. V prosinci Kanazawa odešel z JKA, aby prosadil svůj vlastní koncept a převzal vedení SKI (Shotokan Karate International). S ním opustili mnozí významní instruktoři JKA a vyučovali pod jeho vedením. Nový spolek rostl díky jeho osobnosti a popularitě velmi rychle a dnes je největší oporou Shotokan-karate. Pěstoval bojové karate se silným tradičním charakterem.

Je jediným žijícím instruktorem Shotokan karate, kterému byl císařskou Japonskou akademií pro bojová umění udělen roku 2002 stupeň 10.Dan (Kancho – velmistr stylu). Současně je hlavní instruktor a prezident S.K.I.F. - Mezinárodní federace Shotokan Karate - do (Shotokan Karate-do International Federation). Svaz založil v roce 1978, po prudkém rozštěpení s JKA. Od 1. 1. 2013 se stal oficiálním představitelem Světové federace karate S.K.I.F.Kancho Nobuaki Kanazawa (titul kancho). Dosavadní kancho Hirokazu Kanazawa vystupuje v současné době jako Soke, tedy zakladatel této organizace.

Zdroj: Karate Tygr Shotokan